Elektrik Çarpması Durumunda Ne Yapılmalıdır

Elektrik enerjisini günlük yaşamımızın içerisinde her alanda kullanıyoruz. Hayatımız için bu kadar gerekli olan elektrik dikkat edilmediği takdirde bazen büyük yaralanmalara hatta ölüme dahi neden oluyor. “Özellikle çocuklu evlerde elektrik ile ilgili gerekli önlemlerin alınması, elektrik sisteminde topraklama yapılmış olması ve çocukları korumak için prizleri kapatan aksesuarlar kullanılması büyük önem taşıyor”

Elektrik çarpması, iş ortamında yetişkinlerde, ev ortamında özellikle 5 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Ev kazalarında elektrik çarpmasına bağlı ölüm oranı %1 olarak belirtilmiştir. İş kazalarında ise 1999 yılı istatistiklerine göre Türkiye’de elektrik çarpmasına bağlı 40 iş kazası rapor edilmiştir. Yurt dışındaki istatistiklerden bahsetmemiz gerekirse; ABD’de yılda 5000 hastanın elektrik çarpması ile acil servise başvurduğu, yılda ortalama 1000 ölüm vakasının bildirildiği ve ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun 15-45 yaşları arasında olduğu rapor edilmiştir.

Peki elektriğe karşı en dirençli dokumuz hangisi?

Elektrik akımına karşı dokular direnç gösterirler. En az direnci sinir dokusu gösterir. Dolayısı ile en kolay hasar sinir dokusunda oluşur. Dokuların elektrik akımına gösterdiği direnç sinir dokusundan sonra kan damarları, kas, cilt, tendon, yağ tabakası ve en son olarak da kemik doku olarak sıralanır. Dolayısı ile kemik dokudaki hasar ciddi bir elektrik akımını işaret etmektedir. Elektrik hasarının şiddetini, dokuların göstermiş olduğu direnç dışında etkileyen başka faktörlerde vardır. Akımın şiddeti, elektrik potansiyeli, akımın tipi (alternatif akım/direk akım), temas süresi, temas alanı, çevre şartları (su ile temas ve akım yolu gibi. Bir koldan girip diğer koldan çıkan akım yani transtorasik elektrik akımı, kalbi zedeleyebileceği için vertikal akımdan daha ölümcül olabilir.

 

Genel anlamda elektrik çarpması ile ilgili bilgilere baktığımıza göre gelin hep birlikte elektrik çarpması durumunda ilk yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Elektrik çarpması durumu genellikle 20 ve 30 volttan sonra gerçekleşir.  Daha küçük olanlarda çarpılma hissedilmez. Ancak 30 volttan yüksek elektrik akımında ciddi hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle elektrik çarpması durumunda yeterli önlemler muhakkak alınmalıdır.

 

–    İlk olarak muhakkak elektriğin geldiği kaynak kesilmelidir. Muhakkak sigortalar kapatılmalıdır.

–    Yaralının veya çarpılmaya devam eden kişiye kuru tahta sopa, ip, deri, kemer gibi eşyalarla müdahale edilmelidir.

–   Yaralının yanına yaklaşırken muhakkak lastik taban veya sünger taban ayakkabılarla gidilmelidir.

–   Elektrik çarpan kişiye kesinlikle çıplak elle dokunulmamalıdır. Muhakkak kuru ve lastik bir eldiven giyerek yaralıya dokunulmalıdır.

–     Yaralı şuurunu kaybetmiş ve nefes almakta zorluk çekiyorsa muhakkak ağız yoluyla nefes alıp vermesine yardım etmek gerekir.

–   Ancak kazazede nefes alıyor fakat şuuru kapalı ise ayakları havaya kaldırılıp bir süre bekletilmelidir.  Bu sayede şok durumu engellenmiş olur.

–    Kişinin bütün yaşam fonksiyonları yerindeyse bir çay kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı tuz suda eritilip yarım saat içinde yaralıya içirilmelidir. Sade su içirilmesi genellikle önerilmez.

– Kazazede de yanık oluşuşmuşsa muhakkak buz tedavisi uygulanmalıdır. Tabii ilk yardımı yaptıktan sonra muhakkak bir ambulansa haber verip işin uzmanlarından yardım almayı ihmal etmemek gerekir.

 

 

 

Elektrik çarpmasına karşı evde alınması gereken önlemler

Banyoda, suya yakın alanların yanına saç kurutma makinesi veya elektrikli ısıtıcı konulmamalıdır.

Evlerde topraklama yapılmış olmalıdır.

Cihazlar prize takılmadan önce kapatılmalı, sonra fişe takılmalıdır.

Çocuklar için özellikle koruma emniyet kapağı kullanılmalıdır.

Evde elektrikle ilgili bir işlem yapılacaksa önce sigortalar kapatılmalıdır.

Islak elle elektrik prizlerine dokunulmamalıdır.

Ampul duydan çıkartılarak temizlenmeli ve ıslak bez kullanılmamalıdır.

Elektrik ile ilgili bir işlem yapılacaksa kalın lastik tabanlı ayakkabı ve kauçuk eldiven takmalıdır.

Elektrik arızalarında en emniyetli yöntem elektrikçi çağırmak ya da cihazı servisine götürmektir.

 

Böyle bir durumla karşılaşmış biri olarak ayrıca tecrübelerimi aktarmak isterim.

Elektrik çarpması sırasında aklınızdan saniyeler içerisinde binbir türlü senaryo geçmektedir ancak yapabildiğiniz tek şey istemsiz bağırmaktır. Eğer elektrik çarpması esnasında elinizde tuttuğunuz bir cisim var ise bırakmaya çalışmanız boşa vakit kaybettirmektedir. Bunun sebebi elektriğin kaslarınızı germesi ve sizin kontrolünüz dışında elinizdeki cismi sıkmanızdır. Bu durumda ilk olarak yapmanız gereken sağa sola hareket etmektir. Bu esnada sizi elektrik akımına mağruz bırakan cisimden uzaklaşabilir veya akımı kesebilirsiniz.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir