Koronavirüse Karşı Eksik Yönlerimiz

Koronavirüs Karşısında Küçük Hatalar Büyük Sonuçlar Doğuruyor

Son günlerde koronavirüs salgınındaki artışın ana sebeplerini biliyor musunuz?

Bugün bahsedeceklerimiz kendinizi ve çevrenizdekileri koruma altına almanızda yardımcı olacak. Son birkaç günlük tabloya baktığımızda enfekte olan kişi sayısında hızlı bir artışın olduğunu görebiliyoruz. Bunun en temel sebeplerinden birisi, bayram ziyaretlerinde tedbirleri gevşetmemiz. Bu videoyu hazırlarken hem yakın çevremizden hemde farklı çevrelerden bilgi toplayarak daha objektif ve reel bir yaklaşımla olanları gözler önüne sermeyi hedefledik.

Bayram sonrası artış gösteren koronavirüs vakalarına dikkat çekmek için basit düzeyde alınabilecek birkaç önlemi derlediğimiz bu videoyu beğenip paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

 

Yaklaşık 4 hafta süren araştırmalarımıza göre toplum olarak  yaptığımız yanlışları tek tek sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunlara

1- Sokakta yürürken ve tek başımıza iken maskeyi takmaya özen gösterdiğimizi fakat toplu alanlarda bunun tam tersi olduğunu,

2- Sıkıcı ve sıcak ortamlarda maskeyi takmadığımızı,

3- Kapalı ortamlarda veya tanıdıkların yanında maskeyi çıkarttığımızı,

4- Aynı maskeyi günlerce taktığımızı,

5- Ellerimizle sürekli maskeye dokunduğumuzu,

6- Maskeyi ağzımıza değil kolumuza taktığımızı,

7- Sıra beklerken birbirimize çok yaklaştığımızı,

8- Konuşurken maskelerimizi çıkarttığımızı,

9- Hapşururken ve öksürürken maskeyi elimizle indirdiğimizi

ve daha fazlasını örnek gösterebiliriz. Önemsemediğimiz bu hatalar bizi ve çevremizdekileri ciddi derecede riske sokuyor. Koronavirüs karşısında alabileceğimiz basit düzeyde birkaç önlem sayesinde riski en aza indirebilirsiniz. Dilerseniz bunlara hep birlikte göz atalım.

 

1- Toplu kullanım alanlarında ellerimizi yıkadıktan sonra tekrar temizlenen ellerimizle muslukları kapattıyoruz. Enfekte bir kişinin musluğa dokunması halinde virüsün yayılması çok kolaylaşacaktır. Ellerimizi yıkadıktan sonra bir mendil yardımı ile veya hiçbirşey yok ise dirseğinizle musluğu kapatabilirsiniz. Ayrıca ellerinizi yıkadıktan sonra musluk başlarına su dökmeniz, sizden sonra gelecek kişiler için riski dahada azaltacaktır.

 

2- Camilerde abdest alırken musluk kafaları en çok temas edilen bölgeler arasında. Muslukları sağ elinizle açıp elinizi yıkamadan yine sağ elinizle ağzınıza ve burnunuza su almanız büyük risk taşımaktadır. Bunun yerine musluğu açtıktan sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Eğer sabun yok ise sol elinizle musluğu  açıp sağ elinizle ağzınıza ve burnunuza su verebilirsiniz. Böylelikle bireysel olarak kendinizi , dolaylı olarak toplum sağlığımızı koruyabileceksiniz.

 

3- Asansör, kabin veya düğmeye basmak durumunda olduğunuz toplu kullanım alanlarında parmaklarınızı kullanarak değil, dirseğinizi kullanarak basmanız enfekte olma riskinizi azaltacaktır. Yapılan araştırmalara göre, koronavirüsün en çok yayılma şekli yüzüne hapşurma, öksürme, yakın temas ve elden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle farketmeksizin elinizi yüzünüze götürerek kendinizi riske atabilirsiniz. Riskten kaçınmanın en iyi yollarından biriside elinizi korumaktan geçer.

 

4- Aile içerisinde enfekte bir kişi olabilir ve farkına varamayabiliriz. Bu nedenle virüsün yayılmasını önlemek için aile için tedbirlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin yapılması gereken ve bizimde aile içerisinde uyguladığımız birkaç tedbirii sizinle paylaşmak istiyoruz. Yemek yerken ortak tabaktan yemek yememek, su içerken aynı bardağı kullanmamak, bulaşıkları raflara dizerken ters koymak, masada bulunan yiyeceklerin üzerini örtmek, aynı diş fırçasını ve macununu kullanmamak, havluları kişisel kullanmak, eve girer girmez hiçbiryere dokunmadan doğrudan elleri yıkamak, bulaşık makinesini en yüksek derecede kullanmak, sık sık anahtarları ve prizleri dezenfekte etmek aile içerisinde tedbirlere örnek olabilir.

 

5- Asansör, kabin veya toplu taşıma araçları gibi kapalı bölgelerde olabildiğince birbirimizden uzak durarak ve sırt sırta dönerek riski hafifletebiliriz.

 

6- İş ortamında, ziyaretçilerinize ikram edeceğiniz içecekleri tek kullanımlık bardaklarla sunarak riski azaltabilirsiniz.

 

7- Sipariş üzerine gelen kargoları mümkünse 1 hafta açık havada beklettikten sonra açabilirsiniz. Eğer bu kadar beklemeye vaktiniz yoksa eldiven giyerek poşeti açmanızı ve içerisindeki ürünüde dezenfekte ederek kullanmanız sizin ve ailenizin sağlığı için önemlidir.

 

Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa maskenizi takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

 

Sizinde belirlemiş olduğunuz birtakım önlemler varsa yorum bölümüne bekliyoruz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir