Oto Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bugün sizlerle birlikte oto koltuğu seçilirken nelere dikkat edilmeli ve hangi oto koltuğu seçilmeli ve araca nasıl monte edilmektedir bunlardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle belirtelim ki, bu değerlendirme videosunda kesinlikle bir sponsorluk söz konusu değildir ve tamamen kendi araştırmalarımız ile aldığımız ve deneyimlediğimiz bir oto koltuğundan bahsediyoruz.

Oto koltuğunu seçmeden önce bizim için en önemli detay alacağımız oto koltuğunun güvenlik için yapılan testlerden  başarıyla geçmiş olmasıydı. Adac.de üzerinden test sonuçlarından başarılı bir şekilde çıkan bebek koltuklarını incelemeye başladık. Fotoğraftada görüldüğü üzere en çok başarıyı yakalayan iki marka keşfettik. Bunlardan birisi  Britax Römer ve diğeri ise Besafe. Test sonuçlarını karşılaştırdığımızda her iki markanın koltuklarıda birbirine eş değer güvenlikte olduğu görünüyor. Bizim bu koltuğu satın aldığımız dönemde her iki koltuğunda en iyi test sonucunu veren modelleri Türkiyede bulunmuyordu. Besafe koltuğunun tasarım ve boyun desteğini Britax Römer’e göre daha çok beğendik. Bununla birlikte Britax Römer bebek için çok büyük bir oto koltuğundu. Ayrıca koltuk üzerine opsiyon olarak kumaş alınabilmeside kullanım kolaylığı ve temizlik kolaylığı sağlıyordu. Bu nedenle tercihimizi Besafe İzi Combofix X3 üzerine kullandık.

Bu seçimimizin yanısıra koltuk üzerine bebeği oturttuğumuzda bel yastığının kemere doğru ittirmesiyle birlikte kemerin daha iyi kavradığını farkettik. Bel desteğini çıkarttığımızda ise oturma alanının genişlediğini ve böylelikle bebek büyüdüğünde de aynı koltuğu kullanma şansımız olacağını düşünerek seçimimizi yaptık. Ayrıca bebek büyüdükçe bazı koltuklarda baş bölgesini koruyan yanakların bebeğin omzuna değdiği ve rahatsız ettiğiyle ilgili duyumlar almıştık. Besafe İzi Combofix x3’te baş desteğinin yukarı aşağı hareket edebiliyor olması ile bu sorunu çözdüğünü görebiliyoruz.

Besafe İzi Comfort X3 Özellikleri

Koltuğun 4 farklı yatış kademesi bulunmakta. Her kademede koltuk havaya doğru kalktığı için istediğiniz konuma getirdikten sonra bebeğiniz aracın camından dışarıyı görebileceğinden sıkılmayacak ve ağlamayacaktır. Kademeleri değiştirdiğinizde koltuğun öne gitmesi, ön koltuğu ne kadar geriye götürsenizde çocuğunuzu rahatsız etmiyor. Aslında bu özellik diğer birçok oto koltuğunda bulunmuyor.

Koltuğun araca sabitlenmesi için 2 seçenek bulunmakta. Varsayılan olarak kemerle bağlantı, opsiyon olarak ise isofix eklentisi bulunmakta. İsofix eklentisiyle birlikte testlere göre güvenlik %3 artıyor. Bunun sebebi, isofix ile birlikte bebek koltuğu araç şasesine bağlanıyor ve ön ayağın yere basması sonucunda herhangi bir kaza durumunda esneme ve kemerin sıkışma payı sıfıra indiriliyor. Böylelikle güvenlik arttırılıyor.

Kullanım kolaylığı sağlanabilmesi için kemerlere mıknatıs yerleştirilmiş. Bebeğinizi koltuğa koymadan önce kemerleri koltuğun kenarlarına sabitleyebiliyorsunuz. Böylelikle her seferinde kemerin bebeğin altında kalması sorununu çözülmüş oluyor. Kemerin 2 parçalı yapısıyla birlikte birleştirilerek takılması kullanım kolaylığı açısından büyük avantaj. Kemerle ilgili bir diğer detaya bakarsak, omuz desteğinin cırtcırtlı yapısıyla birlikte bebeğiniz büyüdüğünde canını acıtmayacak şekilde istediğiniz gibi ayarlayabiliyor olmanız ise diğer bir artısı diyebiliriz.

Besafe Sip+ Nedir?

Youtube üzerinde Besafe İzi Combofix x3 ile ilgili birçok inceleme videosu çekilmiş ancak koltuk ile birlikte gelen Besafe SİP Plus yazan eklentiyle ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmamış. Bu eklenti araç içerisinde koltuğun bulunduğu bölgeye bağlı olarak, bebeğinizin boyun bölgesinin sağına veya soluna koltuğa takılmaktadır. Böylelikle koltuk ile araç kapısı arasındaki boşluk doldurularak koltuğun bulunduğu taraftan darbe alındığında bebeğinizin araç camına veya metal kısımlarına teması engelleniyor. Biz ilk başlarda bu kutunun içerisine hava yastığı alınacağını ve kaza durumunda açılarak bebeği koruyacağını düşünmüşük ancak yaptığımız araştırmalara göre sadece bu işe yarıyormuş.

Koltuk kumaşlarının nano kumaş olması sebebiyle daha az kir tuttuğu söylenmekte ancak şuan için bunu deneyimlemediğimizi söylememiz gerekir.

Hep koltuğun avantajlarından ve iyi yönlerinden bahsettik, birazda dezavantajlarından bahsedelim.

 

İlk olarak baktığımızda aynı kategoride bulunan diğer koltuklara göre çok yüksek olduğunu ve bizde olduğu gibi küçük bir aracınız var ise koltuğun tavana çok yaklaştığını söyleyebiliriz. Kemer kısmı bebeği sarması için çok içe konumlandırılmış. Bu nedenle bebeğinize kalın bir kıyafet giydirdiğinizde hem koltuğa oturtamıyorsunuz hemde emniyet kemeri altında kalıyor. Emniyet kemerini sıkıştıran sağ ve sol klipsler kırılacak gibi bir hissiyat vermesinden dolayı güven vermiyor ancak şuana kadar herhangi bir sorun yaşamadık. Koltuğun araçta sürekli takılı kalması durumunda, koltuğun arka kısmında düz bir yüzey bulunmaması ve çıkıntılı olması sebebiyle aracınızın koltuğunu ezerek zarar verebiliyor. Bebeğiniz büyüdükçe kemerlerin üst kısmında birbirine bağlayacak bir klipsin olmaması sebebiyle sıkıldığında kollarını dışarı çıkararak sadece bacaklarından kemerin sarması ile karşılaşabilirsiniz. Aslında bu çok büyük bir dezavantaj.

Diğer koltukların 360 derece dönebilmesi fakat bu koltuğun sabit durması ise bebeğinizi yerleştirirken zorlanmanıza neden oluyor.

Koltuk kumaşı ile plastik aksamın birleştirilmemesinden veya klipsle tutturulmamasından dolayı koltuk içerisinde bulunan köpüğü bebeğiniz bir süreden sonra tırlaklarıyla deforme edebiliyor. Bunu yapabildiği dönemlerden kısa süre sonra çocuğunuz koltuğa sığamayacağı ve tekrar kullanılmayacağı için büyük bir problem değil ancak yinede olumsuz bir yön olduğunu söyleyebiliriz.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Video Kategorisinde Yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir